Menu:

Hliněné omítky

interier_012.jpg

Výhody hliněných omítek

Nejspolehlivější investice do budoucnosti? Investice do zdraví a zdravého bydlení…

,,Nejsmutnější aspekt dnešního života je, že věda shromažďuje poznatky rychleji, než společnost shromažďuje moudrost ,,  Isaac Asimov

 Rozhlédněte se doma a sami si zodpovězte několik otázek… Cítíte se nabití energií?   Jak často míváte pocit tepelné pohody? Bojujete s nepřiměřenou vlhkostí nebo naopak máte doma příliš suchý vzduch? Přemýšleli jste někdy nad tím jaké stavební a zateplovací materiály byly použity při stavbě právě Vašeho bydlení?

Člověk se příliš často nepozastavuje nad hloubkou samotné věci, většinou řeší až samotný aktuální problém než příčinu, která věc vyvolala. Často to bývá z důvodů financí. Bohužel pak ze spousty malých investic je při konečném součtu velká investice, která příčinu stejně nevyřešila, pouze ji tímto jen na nějakou dobu oddálila.

Důvody proč pořídit hliněnou omítku.

Věděli jste, že na nás působí v našem bydlení velmi mnoho faktorů, které působí od nejrůznějších nemocí těla i nemoci duše? Vzhledem k tomu, že by podrobný popis všech působících faktorů vydal na knihu, proto jen v krátkosti přehled těch nejčastějších.

Oxid uhličitý – v místnosti je vždy jeho koncentrace vyšší než venku a způsobuje ospalost, bolest hlavy, nevolnost, závratě, problémy se soustředěním, vše samozřejmě narůstá s velikostí místnosti, počtem osob a způsobu větrání.

Azbest - pro své vynikající protipožární a izolační vlastnosti byl dříve používán při každé výstavbě domů, ale pro prokázané karcinogenní vlastnosti se od něj již odstoupilo, bohužel už nikdo nepřizná, kde všude byl použit. Navíc na jeho odstranění je třeba mít zvláštní povolení a vysavač, který je schopen zachytit částice menší než tři nanometry. Věříte tomu, že v dnešní době se nad tím každý pozastaví?

Formaldehyd – najdeme ho v nábytku, staveních materiálech, podlahovinách, tapetách, čistících prostředcích, kosmetice i v plyšových hračkách. Tvoří se při hoření plynu, kouření a i při spalování uhlí. Je velkým spouštěčem atopického ekzému, alergií i chronických zánětů středouší.

Organické chemické látky – těkavé sloučeniny, vznikající kouřením, používáním deodorantů, určitých druhů kosmetiky, osvěžovačů vzduchu, čisticích prostředků., mohou být uvolněny z barev, laků, koberců nebo podlahovin.  Do obydlí si je pouštíme i větráním, vznikají spalováním ropných látek automobilů a koncentrace polétavého prachu v Brně patří k jedné z nejvyšších v ČR. A nejhorší snad je to, že voda ošetřená chlorem uvolňuje při odpařování chloroform. Ve vysoké koncentraci vyvolávají akutní otravy a při dlouhodobém působení i malého množství poškozují nenarozené děti již v prvním měsíci těhotenství, poškozují játra, ledviny, plíce, srdce, podporují rakovinné bujení.

Hluk – obtěžuje, ruší, jak soustředění tak psychickou pohodu a kromě poškození sluchu vyvolává i deprese a z toho i další onemocnění. Neznáme čisté ticho, nemáme k němu možnosti, kdekoliv se pohybujeme, máme kolem sebe různorodé sluchové vjemy, které si kolikrát ze zvyku na ně nejsme schopni uvědomit.